Artykuł - wywiad z księdzem Stanisławem Szczerbą z Iwieńca w Guberni Mińskiej, przeprowadzony przez dziennikarza "Widza", który ukazał się w czasopiśmie Świat nr 31. Rok 1907. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
Iwieniec 1907 r. Pogrzeb zabitej w obronie krzyża Julii Niedźwieckiej (obecnie Republika Białoruś). Fotografia w czasopiśmie Świat nr 31 z 1907 r. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
Kondukt żałobny wychodzi z cmentarnej kaplicy, a nie z kościoła. Od marca 1903 r., uwzględniono prośby mieszczan, i proboszcz z Kamienia mógł na cmentarzu w Iwieńcu raz na miesiąc odprawiać msze święte i w miarę potrzeby nabożeństwa żałobne...(W:) Bronisław Władysław Król, "Szkoła jako instytucja..." s. 67
Iwieniec 1907 r. Cerkiew (były kościół) i miejsce (oznaczone krzyżykiem) gdzie był postawiony krzyż w obronie którego wystąpili katolicy. Artykuł "Widza" w czasopiśmie Świat nr 31 z 1907 r.
Iwieniec 1907 r. Ruiny spalonej fary w 1888 r. (Obecnie w Republice Białoruś). Zdjęcie amatorskie księdza S. Szczerby. Artykuł "Widza" w czasopiśmie Świat nr 31 z 1907 r. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
Iwieniec 1907 r. "Ksiądz Stanisław Szczerba, proboszcz w Iwieńcu w wolnych chwilach oddaje się malarstwu." Fot. z artykułu w czasopiśmie Świat nr 31 z 1907 r., gdzie znajduje się wywiad z księdzem, przeprowadzony przez dziennikarza "Widz". Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.
Kwerendy i przeredagowania dokonał: Stanisław Karlik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz