środa, 6 listopada 2019

Edward Kurek, relacja o Łancew Łogu...



Polacy z wioski Łancew Ług pracujący przy odśnieżaniu torów kolejowych k. Baranowicz podczas okupacji niemieckiej. Fotografia ze zbiorów Marka Malerowicza udostępniona przez Jana Karlika.


Katarzyna Jarosz przed barakiem wojskowym przy torach kolejowych w Łancew Łogu...

Relacja Edwarda Kurka  urodzonego w 1929 w m. Łancew Ług powiat Baranowicze, obecnie Republika Białoruś.

O sobie:

Po wojnie ukończyłem  Państwowe Liceum Pedagogiczne w Wągrowcu. W związku z 3 letnim nakazem pracy przebywam w Białogardzie, później w Czaplinku, przy okazji odwiedzam współmieszkańców w Złocieńcu. Po nakazie pracy pracuję w szkolnictwie zawodowym mechanicznym w Koszalinie do roku 1973. W tym okresie - w 61 roku kończę studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku: Matematyka. A następnie pracuję w I LO im. Braci Śniadeckich w Żninie jako nauczyciel matematyki, gdzie odchodzę na emeryturę.

W kresowej wiosce Łancew Ług k. Baranowicz, obecnie w Republice Białoruś zamieszkiwali:
 
Ulica Kielecka, po lewej stronie:
 
1. Osadca 2. Salwa 3. Kozubek Antoni (syn) 4. Herian Grzegorz 5. Kurek Józef 6. Nowak oraz zięć Fonfara 7. Kosmala Wojciech 8. Siuda Jan (syn Józefa) 9. Siuda Józef 10. Fonfara (stary) 11. Łakomiec 12. Sobieraj Jan 13. Sobieraj Antonii i matka Petronela 14. Sowelak (Cedro) 15. Łakomiec 16. Kołomański 17. Kundera 18. Siuda (brat Józefa) 19. Sobieraj Jan (syn Petroneli) 20. Kozubek (stary) 21. Cieśliński 22. Paryska Jan 23. Paryska Józef.

Prawa strona ulicy od przejazdu kolejowego: 24. Jarosz Józef 25. Chaba 26. Chmielewski 27. Moćko 28. Warchoł (bez rodziców) 29. Pundel
 Ulica Kościelna, od przejazdu kolejowego po prawej stronie:
 
1. Tomczyk 2. Ścibiorek 3. Curzytek 4. Dziedzic 5. Klimczok 6. Bałażna 7. Śmigiel 8. Warchoł 9. Kłys.

Po lewej w sąsiedztwie szkoły i sklepu: 10. Kozera 11. Mrozowski 12. Umiński (sklep) 13. Aksamit (sołtys) 14. Szczepański.

Dalej po prawej stronie szkoła i za szkołą: 15. Rudziński 16. Bartczak.

Na wysokości szkoły w prawo: Plebania, kościół i cmentarz
Ulica Traktowa (nie występująca w mapach pod tą nazwą, która była drogą prostopadłą do Kieleckiej na wysokości Pundla).

Lewa strona:
 
1. Bąk 2. Bąkowski Stanisław oraz matka Marianna 3. Gębala 4. Miodowski 5. Jarosz Kazimierz (syn Józefa z Kieleckiej) 6. Janus 7. Dymecki
Na ulicy Poznańskiej mieszkali m. in.:
 
Mazur, Mosurek, Serafin, Wypszoł, Stanko, Sołęga.

Na Bratcławszczyźnie (za ulicą Kielecką) mieszkali m.in. : Zdobielaki, Pelc, Bażej, Dobrowolski, Kogut.

Ponadto za torem kolejowym po drugiej stronie od ulicy Kieleckiej była wieś Wielkie Pole, mieszkali m. in. : Rudzińscy (matka i synowie), Katarzyńscy, Katarzyński Jan, Bąkowski Filip (mój wujek) i inni, którzy w większości zostali wywiezieni na Syberie w 40 albo 41 roku.
 
Mieszkańcy Łańcew Łogu wyjechali  w 1945 r., w trzech transportach. Pierwszy w kwietniu, który odbywał się w ciągu prawie 40 dni przez miejscowości: Brześć, Jarosław, Sandomierz, Łódź, Poznań, docelowo do Wągrowca. Komitet społeczny tej grupy zamierzał osiedlić się w okolicach Jarosławia, ale tam miejscowi mieszkańcy odradzili, bo w tym okresie działała organizacja UPA.

Drugi transport docelowo przybył do Złocieńca, a trzeci do Rzepina nad Odrą.
 
Z Rzepina ludność pojechała do oddalonego  18 kilometrów Gądkowa Wielkiego (niem. Gross Gander) leżącego przy trasie kolejowej Rzepin - Zielona Góra na Ziemi Lubuskiej.

 
 
 
 

 
 

Brak komentarzy: