( na podstawie fotografii, dokumentów i relacji Kamili Szatybełko i Puszczańskiego Pana)
Dom rodzinny Państwa Wychot - Ochota w Rakowie w woj. wileńskim
Stanisław Wychot - Ochota s. Bronisława z Rakowa w woj. wileńskim był harcerzem.
W miesiącu lipcu 1937 roku przebywał na obozie harcerskim Hufca Bielsk Podlaski w Mielniku nad Bugiem.
Uczył się w Seminarium Duchownym w Drohiczynie, ale naukę przerwał. Tak jak brat Piotr, Stanisław podjął naukę w szkole nauczycielskiej.
St. strz. Stanisław Wychot Ochota poszedł do partyzantki z kuzynem Stanisławem Żylińskim.
Był żołnierzem 2 kompanii 78 Pułku Piechoty w Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej. Zginął 2 sierpnia 1944 roku podczas ataku na Lotnisko Bielańskie w Warszawie...
Jego brat Piotr Wychot Ochota s. Bronisława urodzony w 1913 roku, w latach 1930 - 1935 ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie im T. Zana w Wilnie.
Zapisy w polskiej książeczce wojskowej:
- 1936 służba w szkole podchorążych w Lidzie,
- 13 III 1937 zwolniony ze szkoły z przydziałem do 85 Pułku Piechoty w Nowej Wilejce, awans na starszego strzelca jako podoficer oświatowy,
- 20 IX 1937 zwolniony do rezerwy,
- VIII 1939 zmobilizowany do 76 Pułku Piechoty w Grodnie,
- IX - 20 X 1939 internowany przez Armię Czerwoną. Podczas internowania poznał Janinę Łukaszewicz, która została jego żoną. Posiadał aparat fotograficzny. Co w Jego życiu oznaczało symboliczne zdjęcie z datą 19 X 1939 roku...?
Z radzieckiej książeczki nauczycielskiej wynika, że w 1940 roku był nauczycielem w szkole średniej.
W okresie od 20 czerwca do 22 lipca 1940 roku odbył kurs języka rosyjskiego w Wołkowysku. Dokument udostępniony na facebooku przez Puszczańskiego.
Dokument w języku niemieckim i białoruskim - ważny do 1.09. 1942 r., udostępniony na facebooku przez Puszczańskiego Pana. Piotr Wychot - Ochota jest nauczycielem białoruskiej szkoły ludowej w Rakowie - Rejon Radoszkowice.
Dokument w języku białoruskim o odbyciu kursu dokształcającego w Rakowie, zorganizowanego przez Inspektorat Radoszkowicki. Udostępniony na facebooku przez Puszczańskiego.
Dokument w języku białoruskim o prowadzeniu kursu języka niemieckiego dla nauczycieli Inspektoratu Radoszkowice. Udostępniony na facebooku przez Puszczańskiego Pana.
Fotografia udostępniona przez Puszczańskiego Pana z Republiki Białoruś...
Ok. 17. września 1945 Piotr wyjechał z Janiną do Polski, do m. Biała k. Trzcianki. Od 1. listopada 1945 był nauczycielem, i kierownikiem szkoły w Białej. Uczył także w Straduniu. Mieszkał w Drezdenku k. Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie zmarł.
Post na facebooku Pani Kamili Szatybełko z dnia 5.06.2019 r.:
"W Muzeum Powstania Warszawskiego dane dotyczące Stanisława Wychot-Ochota są błędne( nazwisko Wychot ps. " Ochota" , błędna data ur, fotografia Piotra, a nie Stanisława), ale nie zostanie to zmienione, ponieważ chcą aktu urodzenia, którego chyba z Białorusi nie otrzymam..."
Wykorzystano:
Adolf Pilch, Partyzanci trzech puszcz. Editions Spotkania 1992. s. 387
Zredagował: Stanisław Karlik
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz