wtorek, 29 sierpnia 2017

Dom w Lubczy

    

14 czerwca 2012


(Na podstawie dokumentów udostępnionych przez p. Henryka Żurawiela)

św. Eliasza

Lubcz, to starożytne miasteczko w dawnym województwie nowogródzkim nad Niemnem, oddalone o 6 mil od Nowogródka. Miało osad 200, przeważnie żydowskich.Mieszkańców obojga płci 1300. Za króla Mendoga – zjednoczyciel Litwy, koronowany w 1253 r.), kanonik krakowski Wit założył tam kościół i przez papieża Innocentego IV w 1253 r., miał być mianowany pierwszym biskupem Litwy i ochrzcił Mendoga ( sporne wśród historyków ).



Kilka dat:

– 1250 r.,bojaryn kijowski Andrzej Wasiliewicz Kijan, przyjął chrzest rzymsko – katolicki i ufundował w Lubczy kościół i klasztor Dominikanów:

– 1499 r., król Aleksander Jagiellończyk oddał Lubcz Fedkowi Chreptowiczowi, podskarbiemu litewskiemu,

– 1528 r., od Chreptowicza majątek nabył Albrycht Gastold, wojewoda wileński,

– 1547 r., Lubcz własnością Kiszki, krajczego wielkiego litewskiego. Arianie założyli w miasteczku drukarnię – wydawano książki przeciwko katolikom ( drukarze: Piotr i Jan Blassowie, Jan Lange, Kmitowie). Po Kiszkach władali Radziwiłłowie, istniał tam zamek radziwiłłowski i zbór ariański. W Lubczu było główne siedlisko dysydentów – innowierców, nie katolików.

– 1590 r., król nadał Lubczy prawa magdeburskie. Za króla Jana Kazimierza miasteczko całkowicie zniszczone przez wojska rosyjskie.

– 1730 r., zbór kalwiński i ariański zburzony przez katolików.

– 1793 r., podczas drugiego rozbioru Rzeczpospolitej, w zaborze rosyjskim. W.Ks. Litewskie jest par excellence rusyfikowane.

Miasteczko znane z końskich jarmarków w dniu św. Eliasza. Słynęło z fabryki wybornego laku. Przez wiano księżnej Stefanii Radziwiłłowej, dostało się w ręce książąt Wittgensteinów.

– 1921/39 w granicach odrodzonej po latach zaborów Polski.

Na podstawie I Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., w miasteczko liczyło: 937 mieszkańców ( 453 mężczyzn, 484 kobiety ). Wyznania prawosławnego – 406, katolickiego – 35, mojżeszowego – 496. Narodowość polską deklarowało – 24, białoruską – 416, żydowską – 494.  (przed I wojną światową 1300 mieszkańców – po wojnie 937!)

Pan Michał (dziadek  Henryka), był „za cara”architektem i pracował przy odbudowie spalonej na początku XX wieku cerkwi św. Eliasza. Cerkiew odbudowano w 1910 r.

Ojciec  Henryka, Aleksander Żurawiel zam. Budno gm. Lubcz ( w 1921 r., we wsi 15 budynków mieszkalnych, mieszkańców – 78, mężczyzn – 40, kobiet – 38. Wyznania rz.katolickiego – 15, prawosławnego – 63. Narodowość polską deklarowało – 15, białoruską – 63 ) w 1930 r., zakupił działkę z rozparcelowanego w 1928 r., majątku ziemskiego „Wołosień” w Lubczy.

Orzeczenie o przeniesieniu własności i zakupie działki podpisał za Prezesa Okręgowego Urzędu Ziemskiego w Grodnie p. H. . Plan działki sporządził mierniczy p. . Na zakupionej działce Państwo Żurawiel pobudowali dom mieszkalny w Lubczy przy ul. Aczukiewickiej 47.


Z dokumentu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych wynika, że właścicielem budowy była żona Aleksandra,  Paulina . Sąsiadem  Aleksandra był jego kuzyn  Paziewski. Masarnia przy ul 3-go Maja, która prowadziła do zamku, była własnością kuzynostwa Państwa Żurawieli.

W 1934 r., trzech mieszkańców Lubczy podpaliło drewniane centrum miasteczka, które uległo spaleniu. Wszyscy sprawcy zostali zatrzymani, osądzeni i skazani na karę więzienia. Jakie były motywy ich przestępczego działania – ekonomiczne, polityczne, czy inne ?

Po kilku latach centrum odbudowano – powstały murowane budynki, wielki sklep „Społem” i hala targowa w Rynku nr 20.

Po staraniach, Państwo Żurawiel w styczniu 1939 r., otrzymali zezwolenie użytkowania od Starostwa Powiatowego , „ z zastrzeżeniem wykonania tynków zewnętrznych”.

W 1936 r., od rodziny Państwa Żurawieli, nowowybudowany dom wynajęła Policja Państwowa, w którym urządzono posterunek. Umowę najmu na okres do maja 1939 r., podpisał Komendant Powiatowy Policji Państwowej w Nowogródku podkomisarz Antoni , zatwierdził w.z. Komentanta Wojewódzkiego Policji podinspektor St. Halewski.

Podczas wojny „prawdopodobnie w naszym domu był szpital położniczy”. Duża część Lubczy została spalona przez Niemców.

Dzisiaj, na obczyźnie, rodzina Państwa Żurawieli wspomina swoją Małą Ojczyznę i niezapomniany dom w Lubczy n/ Niemnem, w którym przez nieprzewidywalny los, nigdy nie mogli zamieszkać!

Wykorzystano:

– Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Wyd.elektr. DjVuLibre, B.U. w Warszawie 12.11.2010 r.
– Skorowidz miejscowości RP na podstawie I Narodowego Spisu Powszechnego z 1921 r., Warszawa 1923, Nakładem GUS – u.
– Czesław , „Powiat Oszmiański” cz. 3 i cz.4. , 1896, Dar Leopolda Meyeta.
– Jerzy Ochmański, Historia Litwy, ZN im. Ossolińskich, 1982 r

Stanisław

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.


3 odpowiedzi Dom w Lubczy

  1. Wiesław Jurczuk Odpowiedz
    17 listopada 2013 w 18:23
    Mój Ojciec Antoni Jurczuk był w latach 1930-1937 wójtem gminy Lubcz, oraz pełnomocnikiem Zakładów Przemysłowo-Handlowych „ELTAR” (tartak).
    W okresie działalności Ojca został wybudowany kościół rzymsko – katolicki (dzisiaj już nie istniejący), oraz piękna szkoła (dziś biblioteka).
    Ojciec był też założycielem i Prezesem Kasy Stefczyka.
    Z inicjatywy Ojca został nad Niemnem wybudowany pawilon plażowy i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Umożliwił również założenie w wieży Zamku przedszkola, które prowadziły siostry zakonne. Ojciec był bardzo szanowany przez społeczność białoruską , która ostrzegła Go w roku 1939 przed planowanym aresztowaniem i wywiezieniem na Sybir.
    Wiesław Jurczuk
    Kraków 2013 r.

    • Lech Jurczuk Odpowiedz
      12 kwietnia 2014 w 14:25
      Pana Wiesława Jurczuka proszę o ewentualny kontakt na adres mailowy ljur@wp.pl
      Pozdrawiam
      Lech Jurczuk

  2. sergiej luszczyk, grodno bialorus Odpowiedz
    19 kwietnia 2014 w 02:20
    Moj dziadek (ojciec mamy) Antoni Sienkiewicz pochodzi z Lubczy. Przed 2 wojna pracowal nauczycielem szkol podstawowych w okolicach miasteczka oraz w gimnazium w Pinsku. Zbudowal przepiekny dom miszkalny kolo Niemna. Pozniej miejscowi zydzi podzas wojny prosily dziadka o przechowanie w glebokiej piwnicy tego budynku rozmajtych towarow – ciochow,rowerow, maszyn do szycia ect. Niestety dom byl zniszczony podczas bombordowania. Jeszce w okresie miedzywojennym dziadek byl wlascicielem lak za Niemnem i kawalku Puszcy Nalibockiej – po lewej stronie od drogi za mostem. Mam w rodinnym archiwum oryginaly tych dokumietow kupna-sprzedarzy (przez bank w Wilnie).W 1939 malo nie trafil na Sybir, musial oddac ta ziemia panstwu. Zmarl w 1974 pochowany na cmetarzy prawoslawnym w Lubczy. Prosze o nawiazanie kontaktow osob zainteresowanych . Mail: annuszka-modnica@mail.ru

Brak komentarzy: