W latach II Rzeczypospolitej wioska Pohorełka znajdowała się w gminie Iwieniec, powiat Wołożyn, województwo nowogródzkie.
Wg danych ze Skorowidza Miejscowości RP, opracowanego na podstawie narodowego spisu powszechnego z 1921 roku, w wiosce Pohorełce znajdowało się 39 domów mieszkalnych w których zamieszkiwało 255 mieszkańców. Wg wyznania było: rzymskokatolików - 254, prawosławnych - 1. Wszyscy deklarowali narodowość polską.
Podczas IIwś., i dwóch okupacji na Ziemi Iwienieckiej - najpierw, w 1940 roku sowieci wzięli do wojska Antoniego Adamowicza (1920) i wywieźli w głąb Rosji, a w 1943 roku, Niemcy wywieźli na przymusowe roboty do III Rzeszy dwóch jego braci i siostrę.
Od lewej: Bronisław Adamowicz, Michał Adamowicz, Żółtek, Achrem - wszyscy z Pohorełki. Zdjęcie zrobione po zakończeniu II wś w Niemczech - ze zbiorów rodzinnych.Wywieźli: Bronisława Adamowicza, Michała Adamowicza i Leonardę Adamowicz.
Ich mamę Franciszkę Adamowicz zd. Orłowska z Pokucia z córką Emilią Suchocką i wnukami - Janiną l. 13 i Ksawerym l. 12, po antypartyzanckiej operacji "Herman" w 1943 roku wywieźli do obozu pracy w Mińsku.
Wioskę Pohorełkę Niemcy spalili.
Rodzeństwo przebywające na robotach w III Rzeszy, wojnę przeżyło. Wywiezieni na przymusowe roboty do Mińska, również wojnę przeżyli...
Niestety, już nigdy wszyscy się nie spotkali; wywiezieni do III Rzeszy "rozjechali się po świecie", Bronisław znalazł się w USA, a Michał i Leonarda w Kanadzie. Antoni wydostał się z Rosji z Armią gen. Andersa, walczył w Dywizji Pancernej gen. Maczka i osiadł w Holandii.
Emilia z mężem Grzegorzem Suchockim, (powrócił z niewoli sowieckiej po walce z Niemcami w szeregach LWP) i dziećmi - Janiną i Ksawerym, znalazła się w PRL-u. W Republice Białoruś pozostały dwie zamężne siostry Emilii: Hanna (Hańka) Żdanowicz i Maria (Maryla) Kuczyńska oraz Helena (Helka) Gołubowicz. Hanna przyjechała z rodziną do PRL-u w 1958 roku.
Stanisław Karlik syn Janiny zd. Suchocka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz