Fot. udostępniona na fb przez Teresę Jurską
Relacja Ireny Bujalskiej b. mieszkanki powiatowego
miasteczka Wołożyn woj. Nowogródzkiego (obecnie Republika Białoruś) 15.03.2018
r.
W latach XX.
lecia międzywojennego w Wołożynie woj. Nowogródzkiego stał pomnik – mogiła
poświęcona polskim żołnierzom poległym w wojnie z bolszewikami w latach
1918/20.
Pomnik znajdował się
przy rozwidleniu dróg wylotowych w kierunku na: Horodźki – Zabrzezie
i Wiszniewo.
Z pewnej
odległości przypominał wysoki słup koloru białego. Szczyt pomnika (dach) był blaszany w kształcie łuku zwieńczonego
krzyżem. W środku „słupa” była przestrzeń gdzie najprawdopodobniej stała figura
Matki Boskiej lub Jezusa Chrystusa…
Relacja Ksawerego Suchockiego ur. 1932 r. w Pohorełce k. Iwieńca:
Plan miasteczka powiatowego Wołożyn wyk. przez Ksawerego Suchockiego
Pomnik - mogiła znajdowała się na rozwidleniu dróg przy wyjeździe z Wołożyna w kierunku na Horodźki i Wiszniewo. Podczas rocznicowych uroczystości państwowych, np. na 11 Listopada, młodzież szkolna pod kierunkiem swoich nauczycieli gromadziła się tam aby oddać cześć polskim żołnierzom poległym w wojnie 1918/20 roku. Gromadzili się też żołnierze i urzędnicy...
Fot. udostępniona na fb przez Puszczańskiego Pana z Republiki Białoruś. Za leżącymi żołnierzami z przodu siedzi prawdopodobnie Starosta Ludwik Cichy.Wg. relacji gajowego Franciszka Dubickiego spisanej po IIWŚ przez Bolesława Zmitrowicza, w okolicy pomnika może być pochowany Naczelny Dyrektor Lasów Państwowych RP Adam Loret:
"Gajowy F. Dubicki i pozostali więźniowie podnieśli ciało, złożyli na wozie, na szczapach i dotarli z nim na peryferie Wołożyna, do zbiegu ulicy Wileńskiej i drogi do stacji Horodźki. Tutaj, w pobliskim domu jeden z NKWDz-istów dostał łopatę. Więźniowie wykopali w pośpiechu metrowej, może większej głębokości dół i tam, przy ul. Wileńskiej, w pobliżu pomnika Niepodległości, ciało pochowali. Gajowy Dubicki, po ułożeniu zwłok w dole chciał twarz zabitego przykryć, by nie sypać na nią ziemi; ostatecznie oderwał kawałek koszuli A.Loreta i nim nakrył oblicze Dyrektora".
Fotografia opublikowana na fb przez J. Z. Prawdopodobnie demontaż pomnika ok. roku 1955...Widać zdjęty krzyż, a za pomnikiem stoi samochód...
Stanisław
Karlik
1 komentarz:
В Воложине было, как минимум, две такие каплицы. Одна (та, что на фото) стояла на развилке дорог Вишнево-Городьки, другая - на выезде из города с другой стороны - с района "Сельхозтехника".
Prześlij komentarz