niedziela, 30 grudnia 2018

Ksawery Suchocki o "Wachlarzu"

 
Ksawery Suchocki z synem Jerzym, lata 50. XX wieku na Ziemi Lubuskiej. Fot. ze zbiorów autora.
Ksawery ( 12XII 1932 - 11III2014), Jerzy (10IX1957 - 31VIII2012).
 
Ksawery Suchocki urodzony w 1932 roku w Pohorełce  k.Iwieńca w woj. nowogródzkim, podczas II w.ś. przebywał w niemieckim przymusowym obozie pracy w Mińsku Białoruskim (Litewskim). 
   
Latem 1943 roku, Niemcy przeprowadzili na tamtym terenie operację przeciwpartyzancką pod kryptonimem "Hermann". Operacja  nazywana przez ludność "Blokada", objęła cały obszar Puszczy Nalibockiej.
 
Niemcy i ich kolaboranci spalili kilkadziesiąt wiosek oraz zabili wielu ludzi. Licznych mieszkańców wywieźli na przymusowe roboty do III Rzeszy Niemieckiej  i do  Mińska Białoruskiego(Litewskiego).
 
 Ksawery wraz z rodziną znalazł się w Mińsku Białoruskim (Litewskim).  W zamieszczonym niżej liście  przedstawił swoją refleksję po przeczytaniu książki Cezarego Chlebowskiego pt. "Zagłada IV odcinka".
 
Książka dotyczy walki polskich dywersantów - komandosów na zapleczu niemieckiego frontu od IX 1941  do III 1943 roku w ramach "Wachlarza", pierwszej organizacji która podjęła aktywną walkę z okupantem, który szedł od sukcesu do sukcesu.
 
 
 


Stanisław Karlik

Brak komentarzy: